четвъртък, септември 08, 2011

Двайсет години независимост

Утре (днес) Македония ще празнува 20-годишнината на своята независимост. Въпреки различните тълкувания за македонската държавност, едно е сигурно - 20 години тя съществува и се гордее със себе си.

В Скопие ще има грандиозни тържества (за съжаление не мога да си позволя да присъствам), с програма със стотици изпълнители, хилядна масовка и многомилионен декор. Надявам се да бъде добре документирано, защото искам да го видя. Парите, които ще бъдат изхарчени, ще бъдат феноменални.

Ето малко снимки от генералната репетиция (взети от plusinfo.mk, там в галерията има още снимки)Още снимки има и в македонския ДНЕВНИК

А това е съобщението в сайта на правителството.

„20 години државност - 20 години независна Македонија - заедно под едно сонце“ е мото на свеченоста со која на 8 Септември во центарот на Скопје ќе бидат одбележани две децении од прогласувањето самостојност.
- Програмата има космополитска димензија и мисија да ги обедини сите граѓани без оглед на нивната политичка припадност, идеологија, вера и националност. Вистинско обединување за просперитетна и долговечна Република Македонија. Таа ќе ги илустрира нашето минато, сегашност и иднина... и ќе ги прикаже националните обележја и уметничките капацитети на државата, рече на прес-конференција министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која, придружена од креативниот тим што ја осмисли централната прослава, ги соопшти нејзините детали.


Прославата ќе почне во 18 часот пред Парламентот каде што претседателот Трајко Вељаноски ќе и ја предаде Декларацијата за независност од 1991 на Гардата на РМ. Таа со свечено дефиле ќе ја проследи до новиот Музеј на македонска борба, каде што ќе биде положена во 19 и 30 од претседателот на државата Ѓорге Иванов.


Со театарски ораториум „Непокор“ пред музејот ќе бидат илустрирани сцени од минатото во изведба на актери од сите македонски театри, а Армијата со почесна стрелба ќе им оддаде почит на сите загинати херои. Покрај спомениците на плоштадот ќе стојат актери во костими за да ги симболизираат историските периоди во кои живееле соодветните личности (од Јустинијан Први до Методија Андонов Ченто).

Идејата за иднината на Македонија ќе биде претставена со учество на илјада деца кои ќе ја испеат роденденската песна на композиторот Марјан Неќак. Тие први ќе поминат низ портата „Македонија“, што ќе ја симболизира иднината на државата.


На 40-метарска сцена на плоштадот ќе биде кулминацијата на прославата - музичко-сценски спектакл „Македоуниум“ во кој ќе учествуваат над 300 уметници. По обраќањето на премиерот Никола Груевски, на плоштадот ќе биде пуштена грандиозната фонтана со споменикот „Воин на коњ“. Ќе биде изведена свечената песна „Македонија“ од 20-ина естрадни ѕвезди заедно со Хорот на МОБ, Македонската филхармонија и „Танец“, кои ќе бидат на сцената. Прославата ќе биде заокружена со голем музички хепенинг на кој ќе настапат околу 90 пејачи или бендови од забавната и народната музика, кои ја одбележале музичката историја во изминатите 20 години.


Креативниот тим е предводен од режисерот Дејан Пројковски, кој на прес-конференцијата истакна дека програмата има неколку делови и е конципирана според космополитските мисли на Гоце Делчев и Кочо Рацин. Главната идеја била да се отслика уметничкиот потенцијал на Македонија.


Од 83 општини ќе има бесплатен автобуски превоз до Скопје за сите граѓани кои сакаат да присуствуваат на свеченоста. Канческа-Милевска рече дека нема да присуствуваат странски претставници и дека се поканети само домашни гости од политичкиот, културниот и општествениот живот.
Таа им се заблагодари на учесниците во програмата зашто се вклучиле без авторски хонорари. Не прецизираше колку чини техничката организација на големиот настан и додаде дека ќе има информација кога ќе биде составен финансискиот извештај.


На 8 Септември, како и во деновите околу празникот, ќе има и други настани во знакот на независноста што ќе продолжат до крајот на месецов.

15 коментара:

dzver каза...

Оиде коньо у фонтана.

Анонимен каза...

Страхотно! Жалко, че в България нямаме такива празници отдавна :(

Стойчо каза...

Анонимен, пускай си от време на време Първи канал – наскоро отбелязваха Денят на Москва. Точно като за теб предване, Лени Рифенщал ряпа да яде – наистина величествено и щеше да ти хареса

Стойчо каза...

Хареса ми конникът на фона на енергото :)

Емил А. Георгиев каза...

И севернокорейската-alike масовка пред триумфалната арка не е никак зле.

Анонимен каза...

Много добър паметник на А. Макдонски са направили...
рокля

inni4ka каза...

like за коментара на Стойчо :))) Триумф на волята беше този ден на Москва, наистина :))

Комитата каза...

Абе хора, забелязвате ли?! В тържествата я нема фалангата! Я нема!

Анонимен каза...

http://okno.mk/node/13610
http://www.okno.mk/node/13256
http://www.okno.mk/sites/default/files/dinosaurs-vnatre-01(1).jpg

Стойчо каза...

Коце, а последната снимка, не е ли "фаланга"? (скулптурната група)

Стойчо каза...

инничка, кой от двата: за енергото или за Лени Рифенщал ;) Уточни моля те, че имаме коментатори, на които трябва да им се рисува специално ;)

Стойчо каза...

Всъщност прав си – те повече на спартанци мязат, а не на македонска фаланга ;)

Маркуча каза...

Седналият цар (?) с фараонско пльокало на третата снимка Самуил ли е, или само така си мисля?
@Емил Георгиев, това е за новия клип на Faithless — «Сакам повеќе».

Адвокат каза...

:)

sea.woman каза...

Много хубави снимки. И на мен паметника с коня ми хареса много!
климатик

Споделените неща на Комитата

Виж какво споделям , заслужава си повече от това, което пиша. (старите споделени неща)