неделя, март 01, 2009

Дискусия за македонската история, лустрация и македонската национална идентичност

Честита Баба Марта на всички читатели на блога. Да сте живи и здрави, бели и червени (но не много червени). Тези дни съм доста зает да си инсталирам новата играчка (лаптоп), и нямам много време да ви пиша.

За тези от вас, които се интересуват от Македония, заповядайте да гледате следната дискусия на исторически теми от Македония. Това е шоуто на Миленко Неделковски, гост — историчката Виолета Ачковска.

Огласяват се интересни теории за Венко Марковски, за Иван Михайлов и други исторически личности.

За хардкор фенове. За останалите — и на вас ще ви напиша нещо.

20 коментара:

Анонимен каза...

mnogo interesno!! tova koeto izgledah me nakara samo da se zamislq che nqma kakvo da se spori s istoriqta za da se vidi dali sme edin narod, dostatuchno e da pogledash malko za da razberesh che ne samo ezika, no i po povedenie i po nachin na mislene sme svurzani!!! a tova ne mozhesh da go prigodish kum nikoq istoricheska fantastika!

btw - ne razbrah kakva rolq ima kafqvata obuvka na masata...aromatizator!?

Анонимен каза...

Благодаря за пожеланието, а относно прекаляване с червеното, ще ти отговоря, но на саме.
Комита, защо стоеше тази обувка на масата? Американците и двата си крака поставят отгоре й, не схванах замисъла на този декор, /не намесвай сега и русото/. Да не би македонците да са с един крак или си търсят еша?
Нищо ново в словесният дует. Единствено исторически верното в него е, че преди повече от 120г е започнало деленето на македонските семейства на екзархични и просвещенски. Та сега не виждам защо Гърция се тюхка и "оплаква" от "своеволието" им.
Албена

Анонимен каза...

Обувката на масата е нешто како предупредување. Пораката е „немаат само Ирачаните обувки за фрлање“.
Иначе Комитакис, не ми е јасно како може да ти е толку интересна една емисија на Миленко од пред два месеци, а да не забележиш цела медиска кампања насочена кон Македонија, која последниве неколку дена се води во Бугарија. Класичен пример на дезинформативна кампања, во врска со наводната наредба на владика Петар, за која не слушнал никој освен „дописникот од Скопје“ на ДС-агенцијата „Фокус-њуз“. И во која повторно учествуваат истите ликови, од Божо и Краси па натаму, кои по илјада и први пат ги повторуваат истите предрасуди за Македонија. Ах да... доколку имаше лустрација во Бугарија, никој од нив немаше да биде тоа што е денес. Ова последново, колку да се држам до темата :)

komitata каза...

Защото съм тежък антимакедонец бе, анонимчо. Вместо да правя реклама на Миленко и на Ачковска, трябва според тебе да правя реклама на Фокус-мокус нюз? Много умно.

Анонимен каза...

You got a good point here.
Сепак, темата на „Фокус-мокус“ беше повеќе од доволно изрекламирана минатите неколку дена, така што нејзиното споменување од твоја страна немаше да значи реклама, туку само заземање на позиција во однос на неа. Како и да е, и игнорирањето е заземање на позиција...

куку каза...

Много е зле това студио... Абе на Балканите телевизиите си останаха в миналия век и не помръдват.

komitata каза...

Анонимчо, първо искам да те помоля да се подписваш. Второ, знаеш ли кой е най-големият проблем на българо-македонските отношения? Няма информация. В публичното пространство се пуска нещо - например владиката Петър бил казал нещо и започват безкрайни коментари. Ама да се вземе интервю от Петър, да се разбере казал ли е или не е казал и какво точно е казал — това изглежда никого не интересува. И не говоря само за българските медии, и македонските медии ако бяха на място би трябвало и те да го разпитат добре владиката, защото темата е чувствителна и (по дефиниция в нормалните държави с нормални медии) интересна.
Същата е работата и с въпросите около ОМО Илинден и българите в Македония - вместо медиите да правят сериозни изследвания - какво, защо — това което се поднася на публиката и в двете държави като новинарски анализ е с много много ниско ниво (и в повечето случаи пълно с пропаганда). Ти новинар ли си? Имаш ли смелост да захванеш една такава тема в македонските медии? Нямаш, нали. Дори нямаш смелост да се подпишеш.

Анонимен каза...

You got a good point again!

Обаче, владиката Петар даде изјава веднаш по објавувањето на информацијата од Фокус, со која демантираше не само дека кажал подобно нешто, туку и дека некогаш помислил на подобно нешто. Но што се случи со неа? Во бугарските медии изјавата беше пренесена како „Петар се прави на света вода ненапита“. Демек, ние знаеме дека тој рекол така и секој негов демант за нас ќе биде потврда дека тој навистина сакал тоа да го направи, џабе сега се прави невин. Апсурдно, нели? И за надминување на таквата состојба не помогна ниту изјавата од Михо Михов, кој рече дека разговарал со Петар и ја начелно ја потврди верзијата на Петар за настанот. Со мала задршка дека ќе продолжат детално да го испитуваат случајот.
Во македонските медии настанот беше одбележан како „уште една антимакедонска кампања во бугарските медии“. И толку. Веројатно нивната професионална љубопитност беше задоволена со тоа што им се даде шанса да возвратат на обвинувањата за „антибугарската кампања“ во Македонија (не дека немале и досега соодветни поводи за таква вратка), која како клише се повторува од сите БГ претставници во последно време, и воопшто не осетија потреба за дополнително истражување на случјот.

Сума сумарум, случајот послужи за потврда на досегашните клишеа - им послужи на ченгетата во Бугарија за уште еднаш да ја претстават Македонија како недемократска (во случајов и нецивилизирана) земја и им послужи на нивните македонски колеги да повторат дека Бугарија ни мисли само лошо. За „ченгетата“, класична win-win situation.

Иначе, не сум новинар, ниту имам амбиција да бидам новинар.

Анонимчо:)

komitata каза...

Анонимчо,
забелязвам, че си от хората, които следят българската преса, и дори познават някои особености на българския език. Нямам намерение да споря, така ли е било или не е било така (скандалът с Петър). А по-генералните изводи са твърде генерални за човек, който следи българската преса.

Стойчо каза...

Забележително предаване – поздравления за авторите и участниците! Далеч ще стигнат!

komitata каза...

Миленко е спортен журналист, освен политически. Нещо като македонският Сашо Диков. Но е и от фен клуба на Груевски. Именно спортният му профил обяснява присъствието на спортни артефакти на масата (като обувки и пр.)

Анонимен каза...

Анонимчо, ясно е защо в тема за Виолета Ачковска и Миленко Неделковски отваряш дума за антимакедонски кампании по друг въпрос, като при това дириш грехове у българската страна, но за такива в македонската и дума не казваш. Класически Б-комплекс. Каквато и да е била кампанията на Агенция "Фокус", и до днес македонската държава не дава разрешение да се възстановят гробовете на около 18,000 войници от българската армия, убити на македонска територия. В същото време македонските медии са системно насищани с некоректна информация за броя на жертвите, произхода им, каузата им и други подобни. Ето примери от глупостите на македонския военен историк Ванче Стойчев:


1. Бројот на загинатите од околу 200.000 Македонци што учествувале во битките во Првата светска војска, не се ни знае.

http://www.maticanaiselenici.com/?page=read_news&id=446&PHPSESSID=4524d87dffef3d1e94f6376ab2e41614


2. Македонските воени историчари повеќепати досега бараа да се подигне споменик на настраданите Македонци што во текот на балканските и на Првата светска војна биле мобилизирани во редовите на бугарската, српската и грчката армија. Воениот историчар Ванче Стојчев вели дека се проценува оти од 100.000 присилно мобилизирани Македонци, околу 40.000 загинале и за нив се' уште нема никаков споменик.

http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=335418B9D08F2348A7BA9B8E32569747&arc=1


Според първото изявление общо мобилизираните хора с произход от Македония само в Първата световна война са 200,000, но броят на жертвите не бил известен, а според второто във всички войни в началото на 20 век се оказват мобилизирани само 100,000, но пък жертвите са ясни и са 40,000. А в същото време в Централния военен архив на България има точна информация за почти всеки български войник, произхода му и причините и мястото на смъртта му, като всеки гражданин има правото да поиска архивна справка, но за съжаление това не занимава македонската страна. Съмнявам се Ванче Стойчев някога да е стъпвал в българския Централен военен архив. Последното нещо, от което се интересуват хора като него, е да дават сериозна информация на македонското общество. Причината е ясна - целта е да не се позволи на България да реставрира военните си гробища, като аргументите са недопускане на пропаганда на Велика България. Според същия Ванче Стойчев:


Едно е цивилизациската потреба да се обноват запуштените гробишта на војници, а сосема друго споменици на нивни воени команданти. Ние мора да кажеме дека насилно мобилизираните војници морале да ја извршуваат војничката задача, но офицерите, особено со високите чинови биле носители на една големодржавна политика, не само на бугарската, туку и на српската и на грчката во однос на Македонија. Мора да истакнеме дека тие ги негирале самостојноста на македонскиот народ и територијално-географската целина на Македонија, дека биле извршители на една власт, која тежнеела да ја анектира Македонија. Од анектирањето произлегувале асимилација, денационализација, негација. Ние како самостојна држава не смееме да дозволиме да им се подигнува споменик на носителите и на извршителите на таквата големодржавната политика.

http://www.maticanaiselenici.com/?page=read_news&id=446&PHPSESSID=4524d87dffef3d1e94f6376ab2e41614


А в действителност става дума за възстановяване на паметника на гроба на полковник Каварналиев, разрушен от югославските власти, покрай който проблем засега остават блокирани и другите проекти за резставрации. Така че, Анонимчо, опитай се да анализираш проблема в неговата цялост, а тя включва и системната македонска медийна кампания против възстановяването на българските военни гробища.

АнонименЪ

Анонимен каза...

ПОМОГНЕТЕ НА ГОСПОЖАТА ДА ПОПЪЛНИ СПИСЪКА СИ ОТ "НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ",ЗАЩОТО НЕЙНИЯТ Е ТВЪРДЕ БАНАЛЕН. В ТОЗИ СПИСЪК ТРЯБВА ДА БЪДАТ ВСИЧКИ ОНЕЗИ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛИ, МИНИСТРИ, ДЕПУТАТИ,ГЕНЕРАЛИ,ЖУРНАЛИСТИ,ПИСАТЕЛИ, ВИСШИ ДУХОВНИЦИ И ДРУГИ ВЛИЯТЕЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ ФИГУРИ, ЗАРАДИ КОИТО БЪЛГАРИЯ ОТДЕЛЯ 40% ОТ БЮДЖЕТА СИ И ЖЕРТВА ЖИВОТА НА ТОЛКОВА ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ ХОРА...ВПРОЧЕМ, ВИЖДАЛИ ЛИ СТЕ ПО КИЧОЗЕН МУЗЕЙ ОТ ТОЗИ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ В СКОПИЕ-АЗ НЕ СЪМ.ДАЛИ КОСТИТЕ МУ СА В ГРОБА ИЛИ СА ВЕЧЕ УНИЩОЖЕНИ...

Анонимен каза...

ДОПЪЛНЕНИЕ:ИМАМ ПРЕДВИД ОБЩЕСТВЕНИ ФАКТОРИ В БЪЛГАРИЯ, КОИТО НЕ СА ПОЗНАВАЛИ СВОЯ "ИДЕНТИТЕТ".

Стойчо каза...

Братле, абе капс локът ти няма ли си лампичка? Или и не щрака даже?

Хесапов каза...

Тази госпожа говори типичните югославски глупости за македонски "идентитет", такива с каквито властите в Скопие обработват в момента населението там.
Така, както комунистите у нас говореха за големия герой Трайчо Костов, убит трагично от враговете на народа, така сега тази лелка говори за разни коминтерновски личности, като П. Шатев и Ченто, които според нея би трябвало да са образец за подражание...изобщо глупости.
На тази жена не и е ясно, че "идентитетот" им започва от 1991г. и ако наистина трябва да си го направят, нужно е нещата да започнат на чисто. Корените, които търси в 150-200 години назад са същите, за които Грую рови във времето от преди 2500 години.
Полезно ми беше да чуя този разговор. Освен, че се занимава със същите, като нашите глупости, македонското общество си губи времето и с още по-големи, като "идентитетот" и отхвърляне на по-съвременно мислещите, вероятно млади хора.

Belomore каза...

Комитоски,

убеден ли си, че си струва да жертвам 28 мин. от живота си за тази тетка?

СлОжи си я раката на срцето и ми одгОвори право и честно!

Ще съм благодарен за резюме от някой гледал, че имам немалки подозрения доколко инвестицията на време си струва.
Фала!

komitata каза...

Беломорски, тетката е една от водещите историчарки в Македония, при това от новото поколение ;-) Написа една книга за комунистическите репресии и колективизацията. Мегютоа, и Бечески ке потврди. А иначе, тоа е нивото...

Belomore каза...

Т.е., да разбирам, че потвърждаваш препоръката си за гледане при се продължителност?

komitata каза...

А не, просто ти давам повече информация за информиран избор. ;-)

Споделените неща на Комитата

Виж какво споделям , заслужава си повече от това, което пиша. (старите споделени неща)