вторник, февруари 06, 2007

Македония: Македонците и българските паспорти

Жарко повдигна въпроса за българските паспорти на македонците:

Што мислиш, искрено, што е она што сега ги влече Македонците да бараат Бугарски пасоши?

Преди

Смятам че са две групи македонците, които искат паспорти. Едни, които искат паспорта, заради привилегиите, които дава и други, които искат паспорта защото се чувстват българи. А възможно ли е да има и трета категория, които искат български паспорт, защото човешките им права ще бъдат по-добре защитени като Европейски граждани? Друг е въпросът какво е съотношението между тия три групи в общия брой на искащите българско гражданство. (Какво е съотношението, Жарко?)

Тоа што одеднаш осознале дека се македонски Бугари, или едноставно затоа што сакаат без визи да патуваат во ЕУ?

Има и такива и онакива. Инцидентът с Мара Бунева го доказва, нали така ;-)

Биди искрен. :)

Сега

Што мислиш, дали ако ЕУ го укине визниот режим за Македонија и отпочне преговори за прием, ќе продолжи тенденцијата за вадење бугарски пасоши од страна на Македонците?
Много интересен въпрос. Интересен именно заради отношението на македонската държава. Македонската държава се преструва че тоя проблем/феномен не съществува или се преструва, че не е важен. И поради тая причина по никакъв начин не го изследва.

Защо бе, Жаре?

Защо няма социологическо проучване, какви са мотивите на 10% от славянското население на Македония да иска български паспорти. И въпреки риска от загуба на 10% от населението (!!!!!!!) - няма социологическо проучване, няма научни студии, няма дори сериозно медийно проучване? Защо така? Защото всички в медиите/агенциите/правителството са предатели/предавници ли?

И кажи ми защо нито държавата, нито някоя социологическа агенция в Македония задава тия въпроси? Може би защото отговорите няма да са политически коректни за сегашния естаблишмент в Македония? ;-)

Българската държава е ясна и тя си знае интереса. Тя иска от всеки един да подпише декларация за българско самосъзнание и всички 100% подписват. Ако искате да дадете контрааргументи, трябва първо да ги съберете, нали така ;-)

Айде като си такъв правозащитник направи едно изследване/истражуване с научно коректна методика да видиме каква е ситуацията.

И накрая - телевизионно предаване по bTV - българско гражданство за македонци


12 коментара:

Жарко Трајаноски каза...

„Българската държава е ясна и тя си знае интереса. Тя иска от всеки един да подпише декларация за българско самосъзнание и всички 100% подписват.“
И добро де - ќе потпишат, и ќе си земат ЕУ-пасош. И на крајот, што испаѓа - дека „българско самосъзнание“ = 300 евра? :)
А тоа што Бугарија си прави коруптивен бизнис со пасоши, нели, тоа е нормална работа за една ЕУ-земја?
Инаку, се согласувам дека процесот е мошне интересен, и тоа не само од социолошка гледна точка. И оваа година, здравје, планирам дел од моите теренски истражувања да бидат во таа насока.
Ете, може и до Софија да поминам, за од прва рака да видиме како оди процедурата. Се надевам дека ќе ми помогнеш во истражувањето, како консултант? :)

Стойчо каза...

Zdrawej Zharko,

znachi si balgarin po proizhod?

Pozdrawi za smelostta!

Sorry za latinicata, no ne sam si na bg-kompjutara

Жарко Трајаноски каза...

„...znachi si balgarin po proizhod?“
Од каде ти е таа идеја Стојчо? Дај просветли ме, каде сум го кажал тоа?
Или пак, веднаш претпостави дека за да можам да ги истражувам процедурите ќе мора прво да потпишам „декларация за българско самосъзнание“?
Така ли бре функционира науката во Бугарија? :)

komitata каза...

Коруптивен бизнес има, само ако предпоставяш, че тия които искат бг паспорт лъжат за националното си самосъзнание, нали ;-). А и както видя в телевизионния материал и държавата заявява, че няма интерес от такива апликанти, които взимат паспорт само заради привилегиите...

komitata каза...

За помощ, ще ти помогна каквото мога.

Стойчо каза...

Oooooo, izwinjawaj, pomislih, che iskash da wzemsh pasport, a ti iskash samo da prouchish procedurata. Taka da e, prouchi ja:-)

Wrashtam nazad pozdrawlenijata za smelostta, kojato inache ja imash da badesh chesten

Стойчо каза...

No trjabwa da ti kazha, che az ne bih podpisal deklaracija che sam amerikanec, germanec ili francuzin, samo i samo da wzema saotweten pasport. Taka che mislja, che i drugite hora sa takiwa kato men. A powjarwaj mi w BG sam prezhiwjawal dosta po-tezhki momenti otkolkoto sega prezhiwjawa Republika Makedonija.

Ajde, sas zdrawe!

Жарко Трајаноски каза...

Комита, фала за понудената помош. Ќе ти пишам кога ќе идам. :)
Стојчо, јас бев два месеца во Софија во 2002, и многу убаво си поминав. Моите колеги од Бугарија (со кои живеев една година заедно на студии) беа неверојатно гостољубиви.
Целокупното наше дружење беше проследено со расправии за „македонскиот вопрос“, ама она што ќе остане е купоните и убавите моменти што ги споделувавме заедно. Уз шопска и ракија, разбира се :)
Треба да направиме еден купон во Софија, и една журка во Скопје, така подобро ќе ни тргне муабетот :)

Стойчо каза...

Zharko, mnogo dobra ideja! :-) - towa e edno ot neshtata, koito lispwat na muabeta ni, praw si. Az sam - ZA!

Търновец каза...

http://tracia.blog.com.mk/system/files?file=mkbgpeacena7.jpg

:)))))

komitata каза...

Хахахах.. айде като идваш насам обади се..

Велес каза...

Дали тоа значи дека сите Бугари што земале други пасоши не се веќе Бугари?
Дали некој направил социолошка студија зашто населението во Бугарија по распадот на социјализмот опадна за 1,5 до скоро 2 милиони жители? Ако не се лажам во времето на Тодор Живков имаше преку 9 а сега 7 и нешто милиони, демантирајте ако не е така. Не ќе да е само до наталитетот и отселените Турци, очигледно многу Бугари станале (според вашата логика) странци.
Мислев дека Бугарија е граѓанска држава, односно пасошот не ти ја менува етничката припадност.

Споделените неща на Комитата

Виж какво споделям , заслужава си повече от това, което пиша. (старите споделени неща)