петък, септември 29, 2006

За "сръбските" неща в Македония

Пътуване до.....: Убавините на Охрид или Една весела фирма на купон

Тази статия е предизикана от мнението на VBB, за статията ми за Охрид (линкът е в заглавието на настоящата). Изключително съм му благодарен за отделеното време, внимание и старания да напише отзива си!

За да няма недоразумения започвам с неговото мнение, а отдолу съм добавил моите коментари. Лесно ще се ориентирате къде съм писал аз - ползвам сравнително литературната писмена форма на българския език:-)


Многу добра репортажа, ми се аресва, ама имам многу забелешки:

1. Малку ми е смешно што користиш изрази како „комсомолски секретарки“, „болшевики“ итн. со оглед Социјалистичка Југославија не беше во Источниот блок како НР Бугарија, туку Неврзана (Non-alligned) така што изрази како „болшевизам“, „соц-реализам“, „колхози“ :))) итн. воопшто не се соодветни за овој контекст тука. Та Бугарија всушност беше со „Големиот Брат“ од Москва нели? Посоодветно кажи „титоизам“ :)) Но добро, навистина не е битно. Ова онака заради муабет.

2. Цитат: Тя си е живото доказателство, че за болшевиките няма непревземаеми крепости

RE: Црквата на Плаошник се обнови во времето на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ (тогаш на чело со Љубчо Георгиевски). Конкретно министерката за култура Ганка Самуиловска- Цветановска колку што знам има најголеми заслуги за тој проект. Така што ова дефинитивно нема врска со некои стари „социјалистички“ структури :)

3. Цитат: са вградили и месингова Звезда на Вергина

RE: Ај- јај- јај, навистина несоодветно, да не речам, а ќе речам - кич. Се согласувам со тебе! Арно ама треба да знаете следново: иако јас лично сум скептичен спрема тој „антички национал- романтизам“ факт е дека тој симбол (сонцето со шеснаесет краци) е навистина пронајден И во Охрид а не само во Вергина (Охрид односно антички Лихнидос бил дел од таа античка Македонија). Конкретно лично поседувам сертифицирани музејски копии на предмети најдени во Охрид со сонцето на нив. Значи употребата на тој симбол како историски, археолошки итн. во Охрид може да се смета за нормална, секако не в црква (таман работа).

4. Цитат: Ето какво може да се прави в свобдното време из Охрид:Можете да идете на кръчма

На сликата која си ја ставил е Таверна „Момир“. Сега незнам какво искуство ти имаш со тој ресторан, ама јас лично ќе ви кажам: БЕГАЈТЕ ПОДАЛЕКУ ОД ТАМУ! :)) Сериозно! цените се АСТРОНОМСКИ, порциите мали (ни врапче неможе да се најаде), храната е обична (ни добра, ни лоша, просто обична), локацијата е покрај езеро што е убаво, но веднаш до ресторанот е кафе-бар Аквариус, така што не е баш секогаш мирна атмосфера (тупс-тупс) :)) Местото според цените, понудата, порциите итн. никако не би го нарекол македонски ресторан

Македонски ресторан е ДА СЕ НАЈАДЕ ЧОВЕК и тоа за ефтини пари (фин оброк со салати, пијачки и чуда цирка 5 евра па нагоре, а за поскромно дури и за 2 евра може човек да хапне некоја шарска плескавица или 10 ќебапчиња, мерак)

Има пофини и поефтини места за јадење низ Охрид, бегајте од Момир! Типичен tourist rip-off:) (извини ако ти конкретно имаш добро мислење за местово ама јас летово систематски ги прошетав сите ресторани)

5. Цитат: Лирично отклонение за яденето и пиенето в Македония: менюто е предимно сръбска скара.супите са като сръбските - т.е. никакви ги няма

RE: Е сега „српска скара“?! Претеруваш! Скарата си е таа, од турско, од време на Гоцета и Дамета, како и многу други специјалитети: ќебап, шишќебап, бурек, симит, баклава, тулумба, таратур итн.. тоа можеш да најдеш и во Софија, и во Сараево и во Стамбол и каде не. Е сега дали ќебапите во Софија биле поголеми, во Стамбол помали, што е важно? тоа си е „варијација на тема“ :) Така да смешно ми е кога тукутака велиш „ех, се тоа е српско“, небаре српски агенти дошле да ја „србизираат“ скарата.

Инаку од автентични локални специјалитети мора да се спомнат Охридската пастрмка, тавче- гравче, Шарската плескавица и др.(штета што не си спомнал, или пак можеби не видов во текстот)

Супи, односно чорби ИМА. Ама треба да прашаш и зависи и од самото место, ако е ќебапчилница, нормално е дека ќе нема. Има доста добри чорби и тоа телешки, јагнешки, пилешки и конкретно во Охрид логично - од риба.

6. Цитат: Другата половина е с обслужване стил "сръбска кафана" с едни конобари (сервитьор на сръбски) с кирливи папионки, бели ризи и един маниер на премятане на кърпата - не ти е работа... Всичкото това съчетано с високомерие и мудност.

RE: Вистина е дека има МНОГУ идиоти, се согласувам 100%! Ама пак ти „српското ова, српското она“. Не е до никакво „српско“ аман пријателе престани!!! туку е до многу други фактори!

Например: Коа беше време на т.н. Титово „самоуправување“ (компаниите беа демек „во рацете на работниците“ а не во рацете на Државата како на Исток или во раце на бизнисмени како на Запад) И? Моја е компанијава? Не. Твоја е? Не. Чива е? Ничија. И нормално никој несакаше да работи, сите беа мрзливи. Работел- не работел платата си доаѓа на први месецот, па на шопинг во Трст Италија, на одмор на Јадранско Море, мераци. Тоа е едно можно објаснување.

Е ама има и други објаснувања. Верувал или не, сум искусил ИСТО ако не и ПОЛОШО однесување во „капиталистичките“ Грција и Турција, во хотели, ресторани итн. и тоа во врвни туристички места, по острови и сл. Нељубезност, ароганција, секој гледа да ти земе повеќе (дали во кафе, ресторан, во такси итн..), плаќаш многу - добиваш малку итн. во Грција напр. еднаш БУРЕК (нивна варијанта: mboureki) ми имаат мерено во грамажа еееј идиоти!!! сече парченца пита ни глувче неможе да се најаде од тоа И ГО МЕРИ!)Во продавница влегуваш, те гледа како мајка му да си му ја убил, ти се развикува малака!!! ова-она.
Да не зборам па за Русија и Украина кога бев! Абе влегуваш во продавница намуртено те гледа како на суд да си, сите нељубезни, никој не се смее, цените ОТРОВ, а народот нема леб да јаде.
И да ти кажам, нема да ми веруваш! еден од градовите со најлош третман на странски туристи што сум го искусил: Будимпешта! Да,да, не се чуди, верувај ми. Се однесуваа толку примитивно кон нас каде и да одевме, а ние па за себе мислиме дека сме „прости Балканци“ еееј! Каде и да одевме, по продавници, ресторани итн. ни викаа, ни се потсмеваа, нељубезно не’ услужуваа! Башка 99% од народот незнае англиски, ќе се изгубиш по тоа градот. Одиш во минимаркет, купуваш, велиш ве молам може да добијам најлон кеса онака ТИ ЈА ФРЛА ко последен отпад да си!Еднаш пак, незнаејќи каде да јадеме, отидовме во burger king (не ги сакам таквите места како Мекдоналдс, ги мразам, но немавме избор во моментот). Си мислиш светски fast food chain, демек треба да биде професионално. Ама НЕ! Девојките кои работеа таму абе еден однос кон нас ко на нива на средсело да сме! Ни се смееа в лице уште со прст да не’ покажуваа, ни викаа, едно-друго, абе мизерија. Тоа ли е „западњачки капитализам“??? така во америка или австралија на клоци ќе лета од работа.

И каква врска сето горенаведено околу нељубесзноста и непрофесионалноста има со некакво „српско“ кое постојано го наведуваш аман пријателе??
До менталитетот е сето тоа ти велам.

Да не зборам па за разлика во цени, башка теми. Во Македонија ти можеш да јадеш ко крал за 2-3 евра во нашиве хамбургерџилници (хамбургер дебел мрсен, со помфрити и чуда и пијалок), кај го има тоа?! а не некој смрдена кифла да ти мери на кантар и да ти земе 5 евра или да ти даде „хамбургер“ стерилен ко од гума со дијаметар на чаен бисквит!!!

Сакам да кажам, да, има идиоти во македонија и тоа МНОГУ, се согласувам и радо би се иселил од тука, ама за некои работи па стварно и не сме толку лоши. Ако ништо друго барем сме свесни дека има проблеми.

7. Цитат: едно до друго – Месокастро и ....Вароша

Колку што знам на грчки „меса“ значи „внатре“, а „кастро“ е „замок“, тврдина, castle или можеби fortress?? „Внатрешен замок“?? Да не имало некоја кула подигната внатре во градските ѕидини?? незнам.

8. Цитат: и толкова симпатични хора.
RE: Без навреда на никого од Охрид, ама она што го знаеме за Охридскиот менталитет и однесувањето на многу Охриѓани не ми е баш најсимпатично. Има многу простотилак, агресивност, ароганција итн. Во тој поглед луѓето од источниот дел на земјата (Кочани, Делчево, Струмица, Неготино, Гевгелија итн.) се генерално далеку пољубезни, повесели итн.Охриѓани не се баш пример за тоа, знаат повеќето да бидат катиљ луѓе за жал... (е сега лутете ми се ама тоа е од мои искуства и искуства на многу други луѓе)

Тоа е од мене, не ми замерувај за критиките онака сакав да објаснам некои работи.

Е сега, како што младиве тука vo Скопје кај што живеам треба да научат некои работи (напр. во врска со Миладиновци, Прличев и да не редам.. некои незгодни теми кои не ги знаат доволно) така и луѓето во Бугарија треба да сфатат некои работи (напр. постојано гледам апсолутно погрешно поистоветување на Титовото време со „српско“ што не држи, та Тито беше Хрват бе луѓе, ја раздели Србија на три (Србија, Косово и Војводина), призна Македонија, Црна Гора, Босна и што ли не, и на крал Петар не му даде да се врати и Дража Михајловиќ го уби. Дајте таа реторика „србокомунизам“ ова-она надминете ја, оксиморонска е тотално. И таа параноја во се’ да се бара замешаност на „српска рака“ (те скарата била српска, „конобарите“ биле српски)

Бај д веј тука воопшто не велиме КОНОБАР (тоа е во Србија), туку велиме КЕЛНЕР. Вокативна форма е „Дете!“ (напр. „Дете! Дај две ракии“ :))Поздрав и се’ најубаво, па дојдете пак.

12 Септември, 2006
Стойчо said...

VBB, много благодаря за подробния отзив. Сега ще се опитам да ти отговоря, поне частично, после ще допълня коментарите си

1.Понятията "болшевик", "комсомолски секретар", "соц.реализъм" са придобили по-широко значение за хора с подобно поведение, без връзка дали са били в Източния блок. Пък и на българския читател понятието "болшевик" му е по-познато, отколкото да речем „титовизъм”. То "титоизъм" май е същото, но просто на българите им говори по-малко.
Има и един друг аспект – думата титоизъм има в България, значението на „ревизионизъм” – а аз имам пред вид именно „правоверните” понятия.
Аналогичен пример: думата "фашист" само за привържениците на Мусолини ли се употребява?
Така, че си прав: "не е битно. Ова онака заради муабет." :-)

2. Харесвам стария ви министър-председател, но все пак виж т.1 :-) - може да е сглупил, това също се случва

3. Цитат: "Значи употребата на тој симбол како историски, археолошки итн. во Охрид може да се смета за нормална, секако не в црква (таман работа)."

В Охрид (и в Несебър и в София) има и свастики (при това в църкви) - но никой не ги слага в новите църкви, нали? А да ги сложиш в църква си е кич - абсолютно прав си.

4. Цитат:"На сликата која си ја ставил е Таверна „Момир“. Сега незнам какво искуство ти имаш со тој ресторан, ама јас лично ќе ви кажам: БЕГАЈТЕ ПОДАЛЕКУ ОД ТАМУ! :)) Сериозно!"

Снимката е абсолютно случайнa - никой от нас не беше ходил в този Момир (даже от теб научавам, че така се казва). От всичките снимки на кръчми, тази беше най-подходяща като илюстрация за кръчма.
Цитат:"Македонски ресторан е ДА СЕ НАЈАДЕ ЧОВЕК и тоа за ефтини пари (фин оброк со салати, пијачки и чуда цирка 5 евра па нагоре, а за поскромно дури и за 2 евра може човек да хапне некоја шарска плескавица или 10 ќебапчиња, мерак)"

Цените ми се сториха нормални (поне аз където ходих). Явно познаваш охридските кръчми и ресторанти. Можеш ли да ни напишеш по-подробно къде може да се яде в Охрид като хората?

5. Цитат: "RE: Е сега „српска скара“?! Претеруваш! Скарата си е таа, од турско, од време на Гоцета и Дамета, како и многу други специјалитети" –

Прав си, кухнята на Балканите ни е обща, и наистина си е от времето и на Даме и на Гоце и от турско време. Вариациите, които ни преглагаха в Охрид обаче, бяха същите, каквито се предлагат в сръбските ресторанти в София, както и в Белград. Наистина не попаднах на Шарска плескавица или пастрмка - предлагаха ни само вешалици, ущипци и лоши (т.е.както в Сърбия) супи. Затова съм нарекъл кухнята "сръбска" - ще се радвам да бъда опроверган в някой истински македонски ресторант (може и в София, може и в Македония), че не е така (А, наздраве! :-)

6. Цитат: Вистина е дека има МНОГУ идиоти, се согласувам 100%! Ама пак ти „српското ова, српското она“. Не е до никакво „српско“ аман пријателе престани!!! туку е до многу други фактори!

Май ще трябва да напиша цяло есе по темата: Защо за мен някои неща в Македония са „сръбски”;-)
С няколко думи е следното – Македония, за мен и за повечето хора в България е една малко по-различна България (сега знам какъв вой ще нададат некои македонци, но ми е все едно те какво мислят – разказвам за МОИТЕ чувства, впечатления и усещания. Мисля, че повечето българи имат подобни чувства). Това усещане особено се подсилва, когато човек отиде лично до Македония – България, но малко по-различна. Разликите могат да се обяснят именно с думата „сръбски” – отнася се и за езика, и за яденето и за обслужването и за някои други неща, но ще стане прекалено дълго...

За езика – думите, които един съвременен българин НЕ разбира в македонския са 80% със сръбски произход (или пък немски, но влезли в македонския поради сръбското влияние – напр. Ташна)

За скарата – виж т.5

За обслужването: Цитат: И каква врска сето горенаведено околу нељубесзноста и непрофесионалноста има со некакво „српско“ кое постојано го наведуваш аман пријателе??До менталитетот е сето тоа ти велам.

Такова обслужване съм срещал само в Сърбия (при това там е в 90% от случаите). В България също се среща (и не толкова рядко) лошо обслужване, но това си е просто лошо обслужване (каквото си срещал и в Бъдапеща и къде ли още не). Маниерът, който имам пред вид, съм срещал само в Сърбия и този маниер там се счита за ДОБЪР – така че келнерите се СТАРАЯТ да работят така, но за мен този маниер е ужасно дразнещ: белите ризи, високомерният начин, по който ти подават менюто, абсолютната липса на усмивка, мудността, навика да не те гледат в очите, начина по който замятат кърпата на ръката си и т.н. и т.н. Това наричам аз „сръбски конобар”. А и ти го каза „До менталитетот е сето тоа” – проблемът е че има хора с такъв манталитет. Аз го наричам „сръбски”, защото за пръв път съм го виждал в Сърбия.
Трябва да ти кажа, че не навсякъде в Охрид беше така – на главната улица влязох в едно кафене, в което момичетата бяха усмихнати, учтиви, бързи и точни.

Иначе знам, че се казва келнер – конобар е „Ова онака заради муабет”, за да мога да обознача РАЗЛИКАТА.

Та с две думи: „сръбски” неща наричам нещата в Македония, които са непонятни и чужди за един българин и които (аз поне) съм срещал в Сърбия.

7. Т.е. Месокастро значи – „вътрешна крепост”. Благодаря за обяснението

8. Да ти кажа и в България едни са ми по-симпатични, а други – не чак толкова. Така че мога да си представя, че един македонец, който познава по-добре от мен обстановката – ще има друг поглед. Например на мен София ми харесва най-много в България, но повярвай пълно е с хора, които биха ме изяли с парцалите за това мнение :-)

Пак ще ида до Охрид (и не само:-)

Много съм благодарен за постинга ти!

5 коментара:

Търновец каза...

6.

Цитат : Май ще трябва да напиша цяло есе по темата: Защо за мен някои неща в Македония са „сръбски”;-)
С няколко думи е следното – Македония, за мен и за повечето хора в България е една малко по-различна България (сега знам какъв вой ще нададат некои македонци, но ми е все едно те какво мислят – разказвам за МОИТЕ чувства, впечатления и усещания. Мисля, че повечето българи имат подобни чувства). Това усещане особено се подсилва, когато човек отиде лично до Македония – България, но малко по-различна. Разликите могат да се обяснят именно с думата „сръбски” – отнася се и за езика, и за яденето и за обслужването и за някои други неща, но ще стане прекалено дълго...


Е тоа е тоа приятели от Македония ... за нас Македония е България, но малко по-различна ... Така е било , така и ке биде ... Както вие нас не можете да накарате да повярваме ,че сте антички македонци , а не българи , така и ние вас не можем да ви накараме да разберете ,че са нас сте просто българи прекарали 80 години под сръбско робство .

8. Цитат : Например на мен София ми харесва най-много в България, но повярвай пълно е с хора, които биха ме изяли с парцалите за това мнение :-)

Ех , чак пък да те изядем :) Тука става дума пак за въпрос на вкус . Например някой в Хърватска харесват най-много Загреб , а не Дубровник , някой пък във Македония харесват най-много Скопие , а не Охрид и така ... друг въпрос е ,че през 1979(не знам дали знаеш) , е прието първото постановление на новото българско правителство след избора на София за столица и то гласи следното : "Да се построи училище в София!" :) Загреб или Скопие може да не са станали столици точно тогава , но пък със сигурност в тях е имало поне едно училище да го еба ;) Та някой хора са казали ,че вечерта се познавала по сутринта или ,че както почнеш така и ще свършиш :) Та дано София опровергае тези думи :) Нали с новия градоустройствен план някой от кметовете се бяха изхвърлили ,че до 10 години София щяла да стане като Прага . А дано! ... макар че не вярвам да доживея такова чудо ... както не вярвам и Перловска река някога да се превърне във Вълтава :) но хайде стига толкова , нали уж нямаше да се ядем с парцалите :)

Търновец каза...

извинете ... първо за това , че поста е пуснат 2 пъти и второ , че прескочих един век - вместо 1879 съм написал 1979 :)
--------------
това може да го изтриете

Стойчо каза...

Здрасти Търновец, понеже почна все пак да ме ядеш с парцалите, да ти кажа - София по това време е бил 4-ти по големина в България и във всички случаи е имало училище. Това, което цитираш, се отнася според мен за по-представително училище.
А и шопите не са прости - само си помисли как са успели да прекарат депутатите от други региони да гласуват за тях?

Търновец каза...

Здрасти :) За постановлението за строителство на училище в София съм сигурен ... за това дали е имало някакво друго преди дълбоко се съмнявам . това не съм го чувал ни чел някъде и ще повярвам само когато видя доказателство :) само за сравнение 30 години преди това в малкото планинско градче Елена(не влизащо и в 10-ката по големина) е имало не само училище (построено от самите жители на града със собствени средства) ами Иван Момчилов прави и първия да речем университет - т.н. Даскалоливница в която са учили Драган Цанков , Петко Славейков и т.н. все известни люде ...

За това как шопите са прекарали някого :) Ами в учредителното събрание не знам дали изобщо е имало представители шопи . Повечето са били възрожденци от Елена , Троян , Трявна , Русе , Търново и т.н.
2-ро дълго време се спекулира с една историйка , как софия печели с един глас пред Търново при избора за столица и как един депутат бил заспал и се събудил точно по време на гласуването и така както си бил сънен гласувал не за това което трябва :) Истината е друга обаче ... София е избрана по ирония на съдбата за столица защото е единствения санджак на юг от Балкана в територията на Княжеството . Един от малкото примери в новата ни история които могат да се дадат за това ,че българските политици са мислили в перспектива за съдбините на България поради близостта на София до Тракия и Македония ...
Винаги съм мислил ,че ако Пловдив или Търново бяха избрани за столица(а това 100% е щяло да бъде факт при други обстоятелства от Берлинския договор ) , държавата ни нямаше да се слави именно със шопския си манталитет по света и у нас ...

И накрая ... пак за сравнение - от първите 10 министър председатели на България след 1878 , 6 са родени отново в малко балканско градче Елена ... Останалите са я от Карлово , я от другаде , но не и от София . Интересно ми е кои са шопите премиери на България в новата ни история ? Стефан Стамболов не е от София , нали ? ;) ... Кои са и шопите които са бележити Будители или Възрожденци или пък които по наскоро са се отличили с нещо значимо в историята , изкуството или науката ни ?
Дядо ми , лека му пръст беше стар балканджия и освен ,че ме напътстваше да не си вземам жена от село разположено по-ниско от нашето ... ами и доста често изказваше известната фраза : " Балкана ражда хора , а полето само тикви " Балкански шовинист с две думи ... ама май имаше право за много неща ;)

Търновец каза...

В края на краищата не всичко в софия е толкова лошо и не само лоши неща са излезли от нея , но пак си е въпрос на вкус дали я харесваш или не ... Единственото за което се рдавам е , че не са избрали Търново за столица през 1879 ... кой знае какъв бардак щеше да е хубавият ми роден град сега ...

Споделените неща на Комитата

Виж какво споделям , заслужава си повече от това, което пиша. (старите споделени неща)