четвъртък, април 27, 2006

Букаро цензуриран!

Непослушното момче на македонската блогосфера беше цензуриран днес. От кой? От Трендо - даже не му знам имената, човекът който управлява blog.com.mk.

Оригиналният пост на Букарски:

27 Април, 2006 - 00:34

Малце Акшн

Некое бате измотивирано од последната “антиблогерска“ колумна реши да води преписка со мене. Ракавицата е џитната, Буки нормално прифаќа. Следете :)

LikvidnoPodzemje@alexandria.cc:

До некаде се согласувам со вашето мислење во врска со блогерството. Но Вие, немате право, да ги критикувате блоговите во целост. Можеби некој, не доволно умен човек, кој сака поезијата или било што друго да го објави на интернет, но не знае како, а наједноставен начин му е blog.com.mk. И сега тоа е за потсмев, а Вие самиот имате блог. Jас не се разбирам од HTML кодови, ниту пак којзнае колку од web design или програмирање. ..."Во живо сите тие се ко тутурутки, матуфи, затуцани луѓе, кои имаат потешкотии да воспостават нормална комуникација, да направат здрав домаќински муабет."... Вие не знаете ниту 5% од блогерите а тврдите нешто без никакви докази. Јас вас не ве знам, а ни Вие мене, па тогаш со кое право можете да тврдите такви работи. Инаку ко за крај, речникот Ви е катастрофа. Земајте курсеви по македонски. Вие не сте од Скопје, не Вие да не сте првиот провинцијалски блогер или? ..." па да речиш "... или пак ..." Пишењето си е"... Блогерите велите дека имаат потешкотии во комуникаци?ата и дека биле "затуцани", епа тогаш што е ова: ..."јас отворив блог меѓу првите кај нас"...

Букаро:

Точно е тоа дека немам право да ги критикувам блоговите во целост. Сега се думам дали да го критикувам интернетот воопшто? Им се потсмевам на блоговите но истовремено и јас имам блог. Секако, мојот блог не е како тој на другите, мојот блог е нај, нај, мојот блог е пепси, мојот блог е кока-кола а останатите блогери се сокчиња шо се прават со сахарин во рѓосана када.

Речникот ми е катастрофа и планирам да си купам нов “Вујаклија“ додека летаргичните бирократи од Институтот за мак. јаз. збор-по-збор го преведуваат нашиот толковен речник (стигајќи го буквата чкљ)

Јас сум првиот провинцијалски блогер кој дојде во Скопје да ги преврти сите (добро, ај ако не пола) метрополски пичиња.

Блогерите велите дека имаат потешкотии во комуникацијата и дека биле "затуцани", епа тогаш што е ова: ..."Jас отворив блог меѓу првите кај нас"...

Tреба да си многу глуп за да не сконташ дека тоа значи дека јас сум најзатуцан од сите...и добро ебате на кој тоа Вие поправо Ние алудираш? Сам си ја пишам во Ворд колумната.


додај нов коментар | за печатење | прати по e-mail | 325 пати прочитано #

 • Ало не треба да му се замерува на Букислав,кога пишуваш секоја недела колумна некогаш за да бидеш интересен пишеш се и сешто,па и вакво нешто што Битолчанецов го напишал како и секогаш до сега да предизвика токму вакви реакции.Таков му е стилот...Букислав Затуцењакович
  (faki 27 Април, 2006 - 01:10 | одговори)

 • факи факосан :)))) ме провали.
  (bukaro 27 Април, 2006 - 01:14 | одговори)

 • А бре Букарски. Гледам ,,славата,, ти удрила во глава.Ја почитувам твојата определба на нихилистички критичар на ,,све и свашта,,. Добро никој не го бидува за пишување ( освен тебе нели). Е па дај да видиме некое твое дело некоја твоја поезија или проза па ние да ти пресудиме на тебе ( како ти на нив).Овој нема врска другиот е излитен (фразелошки),за нашиве постари дејци( за ова сосем оправдано) но ти се дрзна да го нападнеж и Венко единствената светла искра во наѓата македонска книжевност.Па дај не претерувај .Сега и ова за блогот.Па ти си ја тераш спартанската филозофија.Ако некој не го ,,бива,, да го носиме на планината и да го фрлиме.Ајде толку талентиран писателу дај несто твое да прочитаме само немој оние твои глупости на конкурсот оти за првпат во мојата ,,читателска кариера,,не можев да дочитам расказ
  (dinastija 27 Април, 2006 - 02:25 | одговори)

 • ме боли куро за твојата “читателска кариера“. јас не пишам за луѓе кои се палат на дебелиот тинкач Венко Андоновски.
  (bukaro 27 Април, 2006 - 02:52 | одговори)

 • тоа што ти пречи венко не можам да ти замерам( човекот е признаен писател и за малото прсте не можеш да му се фатиш) ама кога тропаш насекаде дека си незнам каков талент и писателски wunderkind си барем покажи ( докажи ) и постирај некое литературно дело ( без твоите дијалектички срања) па да те пофалиме и тебе.
  (dinastija 27 Април, 2006 - 03:14 | одговори)

 • a за кого ПИШИШ бе буки?
  (Lavot 27 Април, 2006 - 03:16 | одговори)

 • @dinastija - венко андоновски буљаш, глуп, туп, фрустрирана будала, морон, сељак, професор со глупи финти, со кои му се удвара на мрсни студентки, догматик полн со морализаторска фразеологија, нараторски тупаџија со турбофолкерска литература, галениче на власта, режимски писател, партиски апаратчик..не се добројува :)
  (bukaro 27 Април, 2006 - 03:33 | одговори)

 • Ни годи да мислиме дека пишува и за нас, простодушните лилипутанци,кои вистинољубиви и неоптеретени со скапоцените бљувотини на авторитетниот естаблишмент, пркосиме на ветрот "...до колена во калта со поглед во ѕвездите...":)
  (LOLITA 27 Април, 2006 - 10:51 | одговори)

 • Како што Тито ни’ се смееше на сите, така Букаро ни’ пишува на сите. Мене лично ме навлече на Битола. Јавно признавам дека сум Букаро groupie и дека ако го сретнам сериски ќе го силувам. Најсериозно. Но, се претвори ли случајно во (пу-пу) Трендо или во (пу-пу-пу) Јанко, има да го светнам подот со него. :)
  (kaiya 27 Април, 2006 - 13:41 | одговори)

 • кој го еби па и трендо. (естраден кловн кој со гитарче в рака го забавува естаблишментот)
  (bukaro 27 Април, 2006 - 16:02 | одговори)

 • букаро , убаво дете си, нема што а и си начил дека жените не сакаат некои милички и финички и бравос за тоа.. Ја поштуем такви мужи. Ама да ти кажам ова твоево нихилистилчко а богами и его трипување мене ме фака исто по долга неебица .. да не си и ти во таков филм:-)))
  (PLACKA 27 Април, 2006 - 16:25 | одговори)

 • kaiya, плачка, лолита, луксориа... bookie blog e харем.
  (bukaro 27 Април, 2006 - 16:31 | одговори)

 • милиот тој, а баш би сакал еден харем нели.. пусто турско:-)
  (PLACKA 27 Април, 2006 - 16:38 | одговори)

 • аа тебе алекс ти фали секс
  (mizerija 27 Април, 2006 - 17:06 | одговори)

 • бре..саде писатели и поети..наредени..мој до мојот..
  (imroko 27 Април, 2006 - 17:11 | одговори)

 • Постът изведнъж изчезна, и Букарски сложи нов, където обясни че е цензуриран. Новият също изчезна в рамките на няколко минути...

  И после..

  27 Април, 2006 - 17:36

  Букаро пенетриран

  ух, се избришал пост на букаро. а он мисли дека е цензуриран. цензуриран бе!? замислете го он како се замишља себе? букаро, дете приглупо, извини. не те цензуриравме (кај тебе одамна нема што да се цензурира), само си се избришал некако. ентер, јеби га :) ајде, пошто го имаш текстот, копирај го пак, да не мислат луѓето дека стварно некому си му битен да те цензуриса.

  срце мое,
  трендо


  додај нов коментар | за печатење | прати по e-mail | 102 пати прочитано #

 • епа кој те тераше да пишуеш прво за “прикаската“на долу влада,па сега си се дрзнал и уредници да блатиш:))))ај да се надамо дека ќе има извинување! п.с. убоо шо ти го зачувале постот еве и ја го зачувувам и го ставам у мој избор!
  (bodan 27 Април, 2006 - 17:46 | одговори)

 • LEEEEEEEEeeeeeeeee Na sto lici ova??? Букаро за сите јаде трици, ама ЦЕНЗУРА....на ништо не личи!! Значи...и за претходното „раководство“ на ДОЛУВЛАДА...сереше нешто, ама ова се НИКСИ УДАРИ на Трендо, ако е така ко што тврди Букаро! ДОЛУ ВЛАДА!
  (doluvlada 27 Април, 2006 - 17:48 | одговори)

 • еве опет го нема!
  (bodan 27 Април, 2006 - 17:48 | одговори)

 • море на Голи Оток.."Промискуитетни дами пишете ми"..бре..бре..
  (imroko 27 Април, 2006 - 17:50 | одговори)

 • ама извинување!!!!!
  (bodan 27 Април, 2006 - 17:51 | одговори)

 • Абе луѓе, остајте го Букаро...он е таков ко што е... ама Трендо бе... на Трендо не му личи да брише постови! ц ц ц ц СРАМОТА!!
  (ZABRANETO SE… 27 Април, 2006 - 17:51 | одговори)

 • ајде бре комуњари...до кога ке ве трпиме ....FORZZA BUKARO
  (stingeye 27 Април, 2006 - 17:56 | одговори)

 • Абе луѓе затоа идете и напрајте си блог на Blogspot - ова блогерајов е тапа и така и така :-))
  (gjole 27 Април, 2006 - 18:11 | одговори)

 • редно беше некој да го избрише малоумниот. штета што го избришале по грешка.
  (венко 27 Април, 2006 - 18:15 | одговори)

 • Силна е демокрацията в Македония, няма що!

  3 коментара:

  .аНТИ каза...

  Трендо се вика - САШО МАЦАНОВСКИ

  Фраер каза...

  интересно защо на Трендо са му смешни битолските лафове на Букаро, а от въобще не го притесняват фрази като "дал е могучееее", които сипят феновИте му? Въобще кой излгъга скопяни, че градчето (пардон граТчето) им е 'метропола'. То не, че и София или Белград са кой знае какво, ama цялата работа със Скопйе ми напомня операта Cavaleria rusticana.

  Fraer каза...

  интересно защо на Трендо са му смешни битолските лафове на Букаро, а от въобще не го притесняват фрази като "дал е могучееее", които сипят феновИте му? Въобще кой излгъга скопяни, че градчето (пардон граТчето) им е 'метропола'. То не, че и София или Белград са кой знае какво, ama цялата работа със Скопйе ми напомня операта Cavaleria rusticana.

  Споделените неща на Комитата

  Виж какво споделям , заслужава си повече от това, което пиша. (старите споделени неща)